ادرار خونی نشانه سرطان مثانه است؟ | بیماری

: ادرار خونی نشونه سرطان مثانه است؟

:دچار شدن به سرطان به معنی پایان راه نیس. خیلی از بیماران گرفتار به سرطان بهبود پیدا میکنن یا سالهای طولانی بامهار وکنترل مریضی زندگی طبیعی دارن. چیزی که در مورد دسته ای از سرطانها از جمله سرطان مثانه مهمه آگاهی مریض و تشخیص بموقع واسه رسیدن به درمانی مؤثره.

سلامت آکا ایران

: ادرار خونی نشونه سرطان مثانه س؟


از روزی که دکتر احتمال دچار شدن به سرطان رو جدی گفت، آب خوش از گلویش پایین نرفته، رنگ به چهره نداره. هر درد یا ناراحتی کوچیکی اونو نگران می کنه. بی دلیل اشک می ریزه و بر امور روزمره زندگی تمرکز نداره. به پایان راه رسیده؟ دچار شدن به سرطان به معنی پایان راه نیس. خیلی از بیماران گرفتار به سرطان بهبود پیدا میکنن یا سالهای طولانی بامهار وکنترل مریضی زندگی طبیعی دارن. چیزی که در مورد دسته ای از سرطانها از جمله سرطان مثانه مهمه آگاهی مریض و تشخیص بموقع واسه رسیدن به درمانی مؤثره


دکتر حسین بیک محمدلو در گفت و گو با روزنامه «ایران» میگه: کلا سرطان به رشد افراطی و غیر اصولی و غیر قابل کنترل سلولهای بدن می گن. سرطان مثانه هم از این قانون مستثنی نیس و معمولاً با رشد سریع و عجیب سلولهای جداره داخلی مثانه شروع می شه. ممکنه این سلولا به دیواره عضلانی مثانه هم زیاد شده، کارکرد اونو با مشکل مواجه کنه.

این جراح و متخصص کلیه ومجاری ادراری با اشاره به نشونه های سرطان مثانه اضافه می کنه: ادرار خونی شایع ترین علامت این مریضی هستش که معمولاً بدون درده. بعضی وقتا لختهای خون در ادرار به طور کاملً آشکاره اما تو یه سریای دیگه از موارد، ذرات خون فقط از راه انجام آزمایش میکروسکوپی ادرار قابل تشخیصه.

در دسته ای دیگه از بیماران، این سرطان با تکرر یا سوزش ادرار نمایان می شه. البته این بدون معنا نیس که هر تکرر یا سوزش ادراری نشونه سرطانه. پس تنها وقتی که مریض به درمانهای عادی جواب نده دکتر باید امکان دچار شدن به سرطان رو هم بررسی کنه. از بین نشونه های این مریضی میشه به درد موقع دفع ادرار، تورم در پاها و کاهش وزن اشاره کرد.

به گفته این اورولوژیست، سرطان مثانه در مراحل ابتدایی همیشه با علامت همراه نیس و در بعضی موارد در مراحل درمان بیماریای دیگه به صورت اتفاقی با انجام سونوگرافی تشخیص داده می شه. ایشون در ادامه میگه: اگه مریضی تا مراحل پیشرفته تشخیص داده نشه می تونه کلیه ها و بقیه ارگانهای بدن رو هم درگیر کرده و مریض رو با مشکلاتی از جمله مشکل در دفع ادرار مواجه کنه، که این اتفاق با احتمال خیلی کم پیش میاد.

دکتر بیک محمد لو با تأکید بر نقش ژنتیک در دچار شدن به سرطان مثانه میگفت: آدمایی که در میان اقوام درجه یه خود سابقه دچار شدن به این مریضی رو دارن حدود ۲ برابر بیشتر از بقیه در برابر دچار شدن به سرطان مثانه هستن. از بین دیگه عوامل خطرزا در دچار شدن به سرطان میشه به سبک زندگی و تغذیه اشاره کرد.

مصرف نکردن مایعات و سبزیجات تازه به اندازه کافی و مصرف سیگار و مواد مخدر، مصرف بعضی شیرین کننده های مصنوعی همه مواردیه که تو یه برنامه نادرست زندگی فرد رو مستعد دچار شدن به سرطان می کنه. از طرف دیگه آدمایی که رادیو تراپی لگن، یا سابقه ابتلابه عفونتای مثانه یا حتی سنگ مثانه رو تجربه کردن در خطر این مریضی قرار دارن. بعضی از شغلا هم مانند جوشکاری، رانندگی یا کارکردن در صنایع شیمیایی و چرم سازی می تونه شرایط بروز مریضی رو آماده کنه.

این ارولوژیست و استاد دانشگاه با تأکید براینکه تست سیستوسکوپی و نمونه ورداری بهترین راه تشخیص سرطان مثانه س میگه: علاوه بر تست سیستوسکوپی که امکان مشاهده داخل مثانه و نمونه گیری رو جفت و جور می کنه، بررسی میکروسکوپی وجود سلولای بدخیم در ادرار هم می تونه روشی مناسب به حساب آید. دکتر بیک محمدلو عقیده داره، امروزه باپیشرفت روشای درمانی و افزایش آگاهی مردم از علائم مریضی اندازه درمان سرطان مثانه زیاد شده.

ایشون در تشریح روشای درمانی مناسب این مریضی میگه: درمان و انتخاب روش درمانی به اندازه پیشرفت مریضی بستگی داره. مثلا اگه تومور در مراحل اولیه باشه میشه اونو با روش الکتروکوتری برداشت. در این روش دستگاه ازطریق راه وارد مثانه شده وتومور خارج می شه. این روش در بیمارستان وتحت بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی انجام می شه. اما وقتی که سرطان پیشرفت کرده و مثانه رو به طور کاملً درگیر کنه، دکتر مجبور به برداشتن مثانه و به کار گیری مثانه جانشین هستش که این جانشین ممکنه از یکی از اعضای بدن ساخته شه یا از کیسه های ادراری واسه خروج ادرار از بدن مریض

استفاده شه. اما کلا انجام جراحی و برداشتن تومور، شیمی درمانی و رادیوتراپی از دیگر روشای درمانیه که به وسیله دکتر متخصص تجویز می شه.

توجه:تموم مقالات درج شده در گروه پزشکی و سلامت فقط به وسیله سایت آکا ایران بازنشر شده و تنها جنبه اطلاع رسانی داره . این سایت هیچ گونه مسئولیتی در قبال عواقب و اثرات اونا نداره

منبع :

پاسخی بگذارید

بستن منو