ادرار سوختگی در کودکان | بیماری

پوست با سطحی حدود ۲ مترمربع، یکی از بزرگ ترین اعضای بدن است که ۱۶ درصد وزن بدن رو تشکیل می دهد و سد محافظتی بین محیط خارج با عضلات، اعضای داخلی، رگای خونی و اعصاب بدنه. ظاهر پوست به طور زیادی تغییر می کنه و این تغییر نه فقط به وجود اومده به وسیله عواملی مثل افزایش سن است، بلکه نشون دهنده نوسانات هیجانی و سلامت جسمی و روحی فرد هم هست.

مراقبت از پوست کودکان

حتماً شمام با شکلای جور واجور و اقسام فرآورده هایی که واسه پوست کودکان جفت و جور شده و در بیشتر داروخونها هست، برخورد کردین؛ مثل کرم مرطوب کننده بچه، لوسیونای پاک کننده، لوسیونای ضدآفتاب، کرم پای بچه و … .

پوست شیرخواران، نوزادان و کودکان ساختاری متفاوت از پوست بزرگسالان داره. این فرقا به طور کلی شامل نازک تر بودن لایه خارجی پوست(اپیدرم)، کمتر بودن ضخامت لایه محافظ شاخی پوست، کمتر بودن فیبرهای کلاژن و الاستین و در نتیجه کاهش مقاومت و انعطاف پذیری پوست، نبود فرق کامل غدد تولید کننده چربی و عرق پوست و تراکم کمتر فولیکولای تولید کننده موه. به دلیل این اختلاف، پوست شیرخواران نسبت به بزرگسالان لطیف تر، نازک تر و در برابر آسیبای محیطی حساس تر و تحریک پذیرتره. از طرف دیگه چون کودکان و شیرخواران قدرت و اختیار دفع ادرار و مدفوع رو ندارن، ناگزیر والدین از پوشک یا پارچه(کهنه) و لاستیکی استفاده می کنن.

تماس همیشگی با پوشک مرطوب و آلوده، حساسیت پوست نسبت به آمونیاک موجود در ادرار، تجمع باکتریای موجود در مدفوع، تکرار دفع ادرار و مدفوع به خاص در کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شن و حساسیت نسبت به مواد شوینده جهت تمیزکردن کهنه، موجب می شن که پوست شیرخوار در محل تماس با پوشک یا کهنه و لاستیک دچار قرمزی و التهاب شه که به این حالت در اصطلاح "ادرار سوختگی" می می گن.

ادرار سوختگی به دلیل نبود توجه و پیشگیری نکردن درست، فت و فراوون دیده می شه و در صورت نبود درمان به موقع می تونه، مشکلات شدیدتری مانند عفونتای قارچی یا باکتریایی رو به دنبال داشته باشه.

هم اینکه حساسیتای پوستی به وجود اومده به وسیله تماس تکراری پوست نوزادان با شکلای جور واجور مواد شوینده و صابونا، علاوه بر ایجاد شکلای جور واجور آلرژی ها در نوزادان و شیرخواران، با نابود کردن لایه چربی سطح پوست نوزاد، موجب خشکی پوست، حساسیت، خارش یا اگزمای پوستی می شه.

این جور موارد، به کار گیری مواد و فرآورده های محافظ پوست کودکان رو اجباری می کنه.

ادرار سوختگی کودکان

یکی از مشکلات پوستی شایع در بین کودکان ادرار سوختگیه. بعضی از کودکان ممکنه نسبت به آمونیاک موجود در ادرارشون عکس العمل نشون بدن. این عکس العمل می تونه از حالت سرخ شدن کشاله ران، پوسته پوسته شدن، تاولای ریز، حتی حالت زخم شدن توأم با خارش و بعضی وقتا سوزش، خود رو نشون بده. قارچ یا عفونت باکتریایی هم می تونه به این آسیب اضافه شه.

دلیل

سه مورد اصلی رو می توان در ایجاد ضایعات کشاله ران کودکان گفت:

۱) عامل آمونیاکی ادرار

۲) عامل تماسی

۳) بقیه مریضیای پوستی

محل ادرار سوختگی

در کودکان این آسیب تا مرز پوشک درگیری بوجود میاره. باسن، قسمت پایینی شکم و قسمت داخلی ران بیشتر درگیر می شه. اگه آسیب مقداری زمان برده باشه، پوست در محل ضایعه کمی کلفت می شه.

اگه عوامل ایجادکننده این آسیب بازم ادامه داشته باشن، ممکنه بقیه قسمتای بدن هم گرفتار شن، یعنی مشکل پیشرفت پیدا کرده و حتی ممکنه قسمت اصلی آسیب هم زخمی شه.

درمان

اون طور که گفته شد، تماس با ادرار و آمونیاک موجود در اون از عواملیه که این آسیب رو ایجاد می کنه، پس:

– باید تا حد امکان از بستن پوشک و نایلون به محل دوری کنین، ولی اگه بعضی وقتا به کار گیری پوشک لازم باشه، بهتره از دو تا سه عدد پوشک با هم استفاده کرد تا جذب ادرار بیشتر شده و تماس بدن با ادرار کمتر شه.

– باید از شستشوی زیادتر از اندازه محل با آب و صابون و مواد ضدعفونی کننده دوری کنین. پس از شستشو با آب، در صورت ضرورت از صابونای ملایم استفاده شه و بعد محل به طور کامل خشک شه.

– زدن پودر بچه می تونه کمک کننده باشه.

– بهتره به جای به کار گیری هوله، واسه خشک کردن، محل رو پس از شستشو با باز گذاشتن و هوا خوردن خشک کنین.

– باید از پوشکایی با بسته بندی و نشون استاندارد استفاده کنین. بعضی از پوشکا خود حالت آلرژی(حساسیت) ایجاد می کنن و آلرژی ایجاد کننده سوختگی ادراری می شه.

اگه با رعایت کردن موارد گفته شده ضایعه بهبود نیافت، بهتره به دکتر مراجعه کنین. چون همونطور که گفته شد، ممکنه قارچ یا عفونت باکتریایی به این آسیب اضافه شه و مریضیای دیگری می تونه عامل ایجاد کننده و یا حتی شدید شدن کننده اون باشن که در این باره تشخیص افتراقی و درمان اونا با دکتر متخصصه.

دکتر فرهاد موستوفی مآب

*

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو