ادرار قهوه ای خطرناک است | بیماری

: ادرار قهوه ای ممکنه به دلیل تغذیه ای که داشتین اتفاق بیفته یعنی بعد از خوردن میوه یا غذا یا نوشیدنی ممکنه رنگ ادرار قهوه ای شه اما…

ادرار قهوه ای و رنگی

اما ادرار قهوه ای اگه دراز مدت باشه بسیار خطرناکه نشون دهنده عفونت در بدن شما هستش. اگه ادرار شما تیره رنگه این یعنی در ادرار خون هست و باعث تیره شدن رنگ ادرار شده.

یه جراح کلیه و مجاری ادراری با بیان اینکه تیره رنگ بودن ادرار ممکنه مربوط به خونی باشه که با چشم غیرمسلح دیده نمی شه، گفت: ترکیبات خون در ادرار، نشونه مشکل در کارکرد کلیه س.

دکتر محسن وریانی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه ظاهر، بوی ادرار و تعداد دفعات رفتن به توالت می تونن نشونه هایی که از کارکرد کلیه ها باشن، گفت: مشخصات ادرار می تونه زنگ خطری واسه اتفاقاتی که در بدن اتفاق می افته باشه.

ایشون گفت: اگه ادرار به بی رنگی آب باشه، معمولا فرد آب زیادی خورده است و به خاطر این که مثانه پر می شه باید چندین بار در روز به دستشویی بره، اما واقعا داشتن رنگ ادرار روشن، جای هیچ نگرانی نیس.

: ادرار قهوه ای خطرناکه

این جراح کلیه و مجاری ادراری با بیان اینکه رنگ ادرار اندازه آب بدن رو نشون میده، گفت: اگه رنگ ادرار قهوه ای تیره باشه، به این معنیه که آب بدن کم شده، ولی اگه فردی ادراری تیره همراه با سردرد و گیجی داشته باشه، باید به وسیله دکتر مورد آزمایش قرار گیرد تا دلیل کمبود آب بدن رو بررسی کنه.

دکتر وریانی گفت: رنگ ادرار باید به رنگ نی باشه دلیل این که اگه فردی ادرار تیره رنگ داره باید به دکتر مراجعه کنه (خصوصا اگه با نوشیدن زیاد آب رنگ ادرار تغییری نکنه) اینه که شاید این تیره رنگی مربوط به خون باشه. اگه درون ادرار ترکیبات خون (هموگلوبین) وجود داشته باشه، می تونه نشونه مشکل در کارکرد کلیه باشه که ممکنه به دلیل عفونت، مریضی کلیه یا حتی سرطان باشه.

هم اینکه ببینین: چیجوری از روی ادرار متوجه سلامتی خود میشیم؟

ایشون گفت: وجود خون در ادرار ممکنه به وجود اومده به وسیله بدخیم بودن یا خیلی جدی بودن مریضی داره. از این رو در صورت مشاهده خون در ادرار باید به دکتر مراجعه کرد. در زنان جوون عفونت دستگاه ادراری یکی از دلیلای وحود خون در ادرار است.

وریانی گفت: وجود خون در ادرار می تونه یکی از هفت علامت سرطان مثانه در زنان و مردان باشه. جدا از احتمال عفونت یا سرطان، وجود خون در ادرار می تونه به وسیله زخم و یا پارگی (به دلیل انجام ورزشای سنگین) بروز کنه که اگه این حالت تا ۲۴ ساعت ادامه داشته باشه بهتره که به دکتر مراجعه شه.

ایشون در آخر گفت: وجود خون در ادرار می تونه به دلیل سنگ کلیه یا مشکلات جانبی داروی رقیق کننده خون (مانند وارفارین) یا درمان با آسپرین ایجاد شه.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو