ادرار نوزاد | علت نارنجی شدن ادرار شیرخواران چیست؟ | بیماری

: ادرار نوزاد

: ادرار نوزاد ، دلیل نارنجی شدن ادرار شیرخواران چیه؟

دلیل نارنجی شدن ادرار نوزاد

در نوزاد سالم، ادرار به رنگ زرد کمرنگ تا پررنگه. هر چی ادرار پررنگ تر باشه، غلظت اون بیشتره و این حالت بیشتر مواقع وقتی دیده می شه که آب بدن نوزاد کم شده باشه.

دکتر فاطمه هدی فلاح، متخصص کودکان،  در مورد نارنجی شدن رنگ ادرار نوزاد میگه:  معمولا لکه های نارنجی رنگ در ادرار نوزادان وقتی ایجاد می شه که آب بدن اونا کم شده باشه. واقعا ادرار پر رنگ می شه. به خاطر همین به شما پیشنهاد می کنم،  حتما به نوزاد خود آب جوشیده بدین، اندازه شیردهی و تعداد دفعات اونو زیاد کنین تا این پررنگی ادرار از بین بره.  ولی اگه رنگ نارنجی ادرار ادامه پیدا کرد، در اولین فرصت نوزاد خود رو پیش دکتر متخصص کودکان ببرین تا واسه اون آزمایش ادرار بنویسه و اگه نیاز بود، نوزاد شما دارو دریافت کنه.

دکتر احمدرضا فرسار متخصص کودکان، هم عقیده داره:  پوش,ندن لباس زیاد به نوزادان باعث افزایش تعریق در اونا می شه. عرق کردن زیاد موجب کم آبی بدن و تغییر رنگ ادرار به رنگ نارنجی می شه.  بیشتر والدین تصور می کنن به دلیل اینکه نوزاد ضعیفه، باید لباس زیادی به اون بپوشونن. این کار باعث می شه که نوزاد زیاد عرق کنه، آب بدن اون کم بشه و اسید اوریک موجود در ادرار زیاد شه و ادرار نوزاد به رنگ نارنجی دربیاد.

باید به نوزادان برابر با دمای محیط لباس پوشاند، طوری که در دمای ۲۵ تا ۲۶ درجه با کلاه نخی و دو لایه رو انداز باشه.  در دمای ۲۷ درجه هم نوزاد باید با یه لایه رو انداز و در دمای بیشتر از ۲۷ درجه تنها شلوار واسه پوش,ندن کافیه.  شیر مادر نقش اساسی رو در سلامت نوزاد اجرا می کنه. نارنجی شدن ادرار نوزاد می تونه هشداری واسه کم خوردن شیر مادر باشه. پس باید دلیلی رو که مانع از رسیدن شیر مادر به نوزاد می شه، به سرعت شناسایی و برطرف کرد.

دکتر منیژه کهبازی فوق تخصص کودکان، هم در این باره اعلام می کنه:  بعضی وقتا ادرار نوزاد نارنجی رنگ می شه که این مادران رو شدیدا نگران می کنه و این باور رو بوجود میاره که نوزاد دچار دفع خون شده، اگه اصلا اینجور نیس و حتی چیزی عادی تلقی می شه.  دفع کریستال هم بعضی وقتا در بعضی از نوزادان تازه متولد شده بروز می کنه، ولی نشون دهنده وجود مشکل خاصی نیس.  این فقط در ماه های اول تولد اتفاق می افته. این کریستالا تشکیل شده از اوره و نمکای کلسیم هستن و بعد از گذشت یه مدت رفع می شن و اصلا جای نگرانی و ضرورت تجویز درمان خاصی وجود نداره.

عموما در این مواقع واسه خیال راحت والدین از سلامت نوزاد آزمایشاتی انجام می شه، اما دفع کریستال در نوزادان اصلا مریضی تلقی نمی شه و خطری نوزاد رو تهدید نمیکنه.  دلیل اصلی دفع کریستال در نوزادان به طور کامل مشخص نیس. بعضی وقتا دلیل بروز اینجور مسئله ای، کم آبی بدن کودکه که به دلیل نبود شیر کافی در مادران یا نبود توانایی کودک در مکیدن سینه مادر اتفاق می افته و اصلا ربطی به نوع شیر مادر هم نداره.

پیشنهادا

– شیرخوار ممکنه بین ۴ تا ۱۰ بار در روز ادرار کنه. اگه نوزاد، مریض یا تب دار باشه و یا هوا زیادتر از اندازه گرم باشه، دفع ادرار ممکنه به نصف اندازه طبیعی برسه.

– اگه هر علامتی رو که نشون دهنده ناراحتی نوزاد موقع ادرار کردنه مشاهده کردین، به متخصص کودکان مراجعه کنین، چون ممکنه نشونه عفونت ادراری و یا بقیه مشکلات دستگاه ادراری باشه.

– بعضی وقتا پوشک نوزاد رنگ نارنجی به خود میگیره که ممکنه با خون اشتباه شه، در حالی که به دلیل غلظت زیادتر از اندازه ادرار (پررنگی ادرار) است. تا وقتی که نوزاد دست کم ۴ بار در روز ادرار می کنه، جای نگرانی وجود نداره، ولی اگه نارنجی بودن رنگ ادرار ادامه پیدا کرد، با متخصص کودکان مشورت کنین.

– قبل از تعویض پوشک کودک باید مطمئن شید تموم وسایل لازم در دسترس هستن. هیچوقت کودک رو حتی واسه یه ثانیه روی میز تعویض تنها رها نکنین. شیرخوار خیلی زود غلت زدن رو یاد میگیره، پس بهتره همه وسایل هنگام تعویض پوشک کنارتون باشه.

– تشخیص زمان خیس شدن کامل پوشک نوزاد سخته، پس نباید منتظر پس دادن ادرار از پوشک و خیس شدن لباس نوزاد باشین. بلکه به طور مرتب هر چند ساعت یه بار پوشک نوزاد رو عوض کنین تا پاهاش نسوزد.

– تا اونجا که امکان داره بذارین پاهای کودک هوا بخوره. وقتی اونو تمیز و خشک کردین، بدون پوشک روی تشکچه بخوابونین تا کمی بازی کنه. این کار رو دست کم هر بار ۲۰ دقیقه و چند دفعه در روز انجام بدین. قبل اینکه پوشک اونو ببندین، به پاهای اون کرم محافظ پوست بزنین.

– اگه لکه های کوچیک قرمزی دیدید به دکتر مراجعه کنین، چون ممکنه لکه های عفونت قارچی باشه و لازم باشه دارو تجویز شه.

منبع :

پاسخی بگذارید

بستن منو