ادغام آموزش پزشکی هزینه دارد/ تدبیر وزارت بهداشت برای برخی مقالات نامعتبر | بیماری

: دکتر باقر لاریجانی صبح امروز در نشست خبری در وزارت بهداشت گفت: راهبردهای کلی واسه مشارکت بخش خصوصی در آموزش پزشکی آماده شده که این راهکارها به زودی به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ می شه.

مهر: معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: راهبردهای کلی مشارکت بخش خصوصی در آموزش پزشکی آماده شده که این راهکارها به زودی به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ می شه.

به گزارش مهر دکتر باقر لاریجانی صبح امروز در نشست خبری در وزارت بهداشت گفت: راهبردهای کلی واسه مشارکت بخش خصوصی در آموزش پزشکی آماده شده که این راهکارها به زودی به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ می شه.

ایشون اضافه کرد: براساس این راهکارها، بستر خوبی واسه مشارکت بخش خصوصی در دوره های آموزشی و فرایندهای آموزشی طراحی شده و در مناطقی که نیاز به کمک بخش خصوصی هست، این مشارکت می تونه انجام بشه.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: با هدف ساماندهی امتحانات این وزارتخانه، برنامه داریم امتحانات تخصصی و عمومی رو به صورت الکترونیکی دنبال کنیم.

لاریجانی اضافه کرد: الان امتحان کامل علوم پایه به صورت الکترونیکی انجام می شه و با امید به اینکه از سال آینده امتحانات دانشنامه تخصصی رو هم به صورت الکترونیکی برگزار کنیم.

ایشون گفت: هم اینکه خیلی از انتخابات انجمنای علمی علوم پزشکی هم به صورت الکترونیکی دنبال می شه و با امید به اینکه در سال آینده تموم این انتخابات به صورت مجازی و الکترونیکی انجام شه.

وزارت بهداشت گزارش پایان نامه ها رو به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه می کنه

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه مجله ساینس طی دو ماه گذشته مقاله ای منتشر کرده و بعضی از پایان نامه های کشور رو مورد سئوال قرار داده، گفت: در جلسه آینده شورای عالی انقلاب فرهنگی، گزارشی در مورد تدوین پایان نامه ها از طرف وزارت بهداشت جفت و جور می شه و به این شورا ارائه می شه.

لاریجانی اضافه کرد: وزارت بهداشت برنامه داره گزارش منظمی رو در مورد تدوین پایان نامه جفت و جور کرده و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کنه و هم اینکه پیشنهاداتی هم واسه این موضوع به اعضای شورا ارائه می شه.

تدبیر وزارت بهداشت واسه بعضی مقالات نامعتبر

ایشون با بیان اینکه وزارت بهداشت واسه مقالات نامعتبر تصمیمات مختلفی فکر کرده س، گفت: مجله BMC تعدادی از مقالات کشور رو دارای تخلف علمی عنوان کرده و اونا رو از این مجله حذف کرده که وزارت بهداشت در حال تدوین برنامه ای واسه جلوگیری از این نوع تخلفاته.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: این مجله ۵۰۰ مقاله رو مورد بررسی قرار داده و طبق بررسیای انجام شده ۵۸ مقاله از ایران دارای تخلفاتی بوده اما ارائه این آمار به معنی زیرسئوال بردن علم در ایران نیس.

لاریجانی با بیان اینکه کارایی در آموزش عالی و آموزش پزشکی دنبال می شه تا تماشاگر تخلفات اینطوری نباشیم، اضافه کرد: هیچ محقق برجسته ای در لیست این تخلفات علمی وجود نداشته.

ایشون اظهارکرد: این تخلفات به وسیله ۳ یا ۴ نفر انجام شده، به طور مثال یه نفر ۱۵ مقاله و نفر دیگه ۱۲ مقاله رو منتشر کرده.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: با در نظر گرفتن اینکه باید دقت شه تا هیچ تخلفی انجام نشه. با در نظر گرفتن اینکه ایران هرساله ۳۰ هزار مقاله تولید می کنه که وجود اینجور آماری درصد بالایی نیس.

لاریجانی گفت: وزارت بهداشت با آدمایی که در لیست مقالات دارای تخلف بودن برخورد می کنه که برخورد با افراد دانشگاهی و غیر دانشگاهی مسیرهای متفاوتی داره.

تدابیری واسه نبود نیاز به تدوین مقاله در بعضی رده ها

ایشون اضافه کرد: واسه کاهش تخلفات در مقالات علمی باید برخوردهای سیستمی هم انجام بشه. هم اینکه باید برنامه ای فکر کرده شه تا در بعضی رده های جور واجور نیازمند تدوین مقاله نباشیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: به طور مثال در آئین نامه پیشرفت اعضای هیات علمی اگه عضو هیات علمی سرآمد در آموزش باشه، با تائید هیات ممیزه می تونه پیشرفت یابد و این فرد نیاز به تدوین مقاله نداره.

لاریجانی گفت: هم اینکه طبق این آئین نامه اگه یه عضو هیات علمی خدمت بزرگ علمی ارائه کنه، نیاز به تدوین مقاله نداره و این فرد پیشرفت علمی داره.

ترکیب آموزش پزشکی وزارت بهداشت و علوم هزینه سنگینی واسه کشور داره

ایشون در مورد رشته های مشترک دو وزارتخانه علوم و بهداشت گفت: جلسات مکرری واسه این موضوع برگزار شده و محمدعلی نجفی مشاور علمی رئیس جمهور این موضوع رو دنبال می کنه.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: واسه رشته های مشترک میان وزارتخانه علوم و بهداشت باید چارچوبی ایجاد شه تا بشه از بستر و ظرفیت دو وزارتخانه واسه رشته های میان رشته ای استفاده شه.

لاریجانی اضافه کرد: آیین نامه مورد تائید دو وزارتخانه علوم و بهداشت در این مورد آماده شده و به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شده اما این موضوع به معنی ترکیب آموزش این دو وزارتخانه نیس چون که این ترکیب هزینه بسیار سنگینی واسه کشور داره.

ایشون اظهارداشت: نباید وقت خودمون رو به ساختار مشغول کنیم. ساختار آموزش پزشکی با وزارت بهداشت آغشته شده که جدا کردن این دو ساختار هزینه سنگینی رو در بر داره و با سیاستای کلی مقام معظم رهبری در بخش سلامت فرق داره.

طراحی چارچوب همکاری دانشگاه آزاد و وزارت بهداشت

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: در بخش پزشکی با دانشگاه آزاد مراودات زیادی داریم و در ماه گذشته چارچوبی واسه همکاری وزارت بهداشت و این دانشگاه به شکل آمایش آموزش پزشکی آماده شده.

لاریجانی گفت: طبق توافقی که میان وزارت بهداشت و رئیس دانشگاه آزاد انجام شده، قراره دانشگاه آزاد طبق آمایش آموزش پزشکی کشور، فعالیتای خود رو دنبال کنه.

ایشون اضافه کرد: اعتبارسنجی دانشگاه آزاد هماهنگ با وزارت بهداشته و براساس شاخص هاییه که به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شده.

کاهش طول دوره پزشکی عمومی

معاون آموزشی وزارت بهداشت ادامه داد: براساس تصمیماتی که در شورای آموزش پزشکی گرفته شده، قراره طول دوره پزشکی عمومی به ۶.۵ سال کم بشه.

لاریجانی گفت: بر این پایه بعضی از دروس این دوره ها به صورت مجازی ارائه می شه.

ایشون گفت: ارزش مدرک دوره های پزشکی عمومی هیچ تغییری نمی کنه و برابر قبله.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: با امید به اینکه موضوع کاهش طول دوره پزشکی عمومی به زودی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور اجرایی شه.

جا دادن دو واحد درسی آشنایی با طب سنتی واسه گروه های پزشکی

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: کار بزرگی انجام شده و به زودی قراره گروه های پزشکی با موضوع طب سنتی آشنا شن. طبق تجربیات دیگه کشورها و فعالیتای انجام شده در ایران روشی طراحی کردیم که دو واحد درسی در گروه های پزشکی واسه آشنایی با چارچوب طب سنتی ایجاد شه.

ایشون گفت: طی دو ماه آینده این چارچوب به دانشگاه های علوم پزشکی ارائه می شه.

لاریجانی در مورد شاخصای آموزش نیروی انسانی در بخش پزشکی هم گفت: چند گروه فنی در مورد آموزش پزشکی در این وزارتخانه مشغول به فعالیت هستن و طی دو ماه آینده اطلاعات دقیقی در مورد وضعیت رشته ها و راهکارهای مربوط به پذیرش نیروی انسانی در رشته های دانشگاهی ارائه می شه.

ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفت: طبق توافقی که با سازمان امتحان صورت میگیره هر ساله یک تا دو درصد بیشتر از ظرفیت اعلام شده در دانشگاه های علوم پزشکی از راه کنکور سراسری پذیرفته می شن که این موضوع به دلیل نزدیکی نمرات داوطلبانه اما در بعضی موارد این اندازه زیاد می شه که در سال گذشته وزارت بهداشت ایستادگی زیادی در این مورد انجام داد و بازم باید این ایستادگی دنبال شه.

ارائه گزارش آمایش آموزش پزشکی به شورای عالی انقلاب فرهنگی

معاون وزیر بهداشت با اشاره به ارائه گزارش آمایش آموزش پزشکی به شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: این گزارش در جلسه گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد و مورد تاکید همه اعضای این شورا بود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه تغییراتی در پذیرش دانشگاه های خارجی در وزارت بهداشت ایجاد شده، گفت: این تغییرات براساس آمایش آموزش پزشکی بوده و این وزارتخانه مدارک دانشگاه های تا رتبه ۷۰۰ در موسسه بین المللی QS تا رتبه ۸۰۰ در موسسه بین المللی Times و تا رتبه ۵۰۰ در موسسه بین المللی شانگهای رو قبول داره.

ایشون گفت: برنامه داریم ارزیابیای دانشگاه های خارجی رو به صورت هرساله در وزارت بهداشت انجام بدیم.

تغییر چگونگی ارزشیابی فارغ التحصیلان دانشگاه های اروپایی

لاریجانی با بیان اینکه تغییراتی در چگونگی ارزشیابی کارشناسان فارغ التحصیل دانشگاه های اروپایی هم ایجاد شده، گفت: در ارزشیابی این افراد چگونگی اشتغال، چگونگی کارکرد و داشتن بوردهای تخصصی موثره.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: در این ارزشیابی فارغ التحصیلان ایرونی از دانشگاه های اروپایی به سه دسته فارغ التحصیل از دانشگاه های رده کشور آلمان، فارغ التحصیل از دانشگاه های رده کشور ایتالیا و فارغ التحصیل از دانشگاه های رده اروپای شرقی تقسیم بندی شدن.

دادن ۲۰۰ بورس تحصیلی به دانشجویان استعداد نورانی

ایشون با بیان اینکه فضای دانشگاه های علوم پزشکی در حال آماده سازی واسه پیشرفت آموزش پزشکی و اخلاق پزشکی قرار داره گفت: قراره ۲۰۰ بورس تحصیلی داخل به دانشجویان استعدادهای نورانی در بخش اخلاق پزشکی ارائه شه.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: در سال جاری این موضوع دنبال می شه تا در آینده بتونیم اساتیدی در مورد اخلاق پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور تربیت کنیم.

لاریجانی تاکید کرد: همه کمیسیونای موارد خاص در بخش پزشکی رو برابر کردیم و دستورالعملی رو در این مورد طراحی کردیم.

لینک ورود به کانال میگنا

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو