ادویه ای که دردهای عضلانی را متوقف می کند | طب ایرانی

 

تحقیق جالبی در مجله the Journal of the International Society منتشر شده که نشون میده کورکومین ، ماده فعال در ادویه زردچوبه میتونه به طور زیادی صدمات عضلانی به وجود اومده به وسیله فعالیت زیادتر از اندازه رو کم کنه.

در این تحقیق بیست مرد سالم و فعال رو به دو گروه تقسیم کرده و دو بار در طول روز به یه گروه دارونما و به گروه دیگه یه گرم کورکومین داده شد.به هر دو گروه از ۴۸ ساعت قبل آزمون ورزشی (دویدن از یه تپه به سمت پایین واسه ۴۵ دقیقه) دارونما و کورکومین داده شده بود، و ۲۴ ساعت بعد از آزمون دویدن ، محققان شروع به بررسی این کردن که کورکومین چقدر می تونه از سندرم درد عضلانی تاخیری پیشگیری کنه.

محققان این تحقیق ، فعالیت دویدن از تپه رو به این خاطر انتخاب کردن که این ورزش به خاطر فشاری که به کشیدگی عضلات می آورد معروف بوده و باعث فشار روی کل بدن و تولید رادیکالای آزاد و التهاب شده و در آخر به درد و التهاب عضلانی منجر می شه.

آسیب عضلانی پس از دوره فعالیتبا به کار گیری MRI بررسی شد. ۴۸ ساعت بعد از آزمون دویدن، صدمات مولکولی هم با آزمایش خون و بررسی سلولا و بافتای میکروسکوپی بررسی شدن. گزارشی هم از شرکت کنندگان درباره سطح درد قبل و بعد از آزمون گرفته شد. محققان از راه دلایل MRI فهمیدن افراد خیلی کمی در گروه کورکومین صدمات عضلانی رو تجربه کردن. هم اینکه گروه کورکومین علائم کمتری از صدمات یا التهاب عضلانی به وجود اومده به وسیله ورزش زیادتر از اندازه رو داشتن. این تحقیق نشون داد که کورکومین می تونه به پیشگیری و بازسازی صدمات عضلانی کمک کنه. این تحقیق در اندازه کوچیکی انجام شد اما یافته های زیادی داشته که گواهی واسه تحقیقات بیشتر در این مورده .

در تحقیق که قبلا در مجله the Journal of Pain Research منتشر شده، کورکومین اثر ضد درد قوی داره (حتی بیشتر از ۵۰۰ میلیگرم استامینوفن). این تحقیق نشون دادن نه فقط کورکومین درمان و ضددرد طبیعی و موثریه، بلکه به پیشگیری و بازسازی التهاب و صدمات کمک میکنه.

دوز کورکومینی که در این تحقیق استفاده شد یه گرم (دوبار در روز)بود. یادتون باشه که همیشه قبل از شروع یه درمان جدید با دکتر خود مشورت کنین.

 

 

این مطلب به وسیله تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده و به کار گیری اون فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجازه.

منبع : hidoctor.ir

پاسخی بگذارید

بستن منو