ادویه های مفید برای دیابتی ها | تغذیه سالم

ادویه های به درد بخور واسه دیابتیا

مریضی دیابت به وجود اومده به وسیله وجود قند بیشتر از اندازه در جریان خونه. افراد گرفتار به دیابت نوع ۱ از مشکل خودایمنی رنج می برند و بدنشون انسولین کافی نمی سازه تا قند آزاد شده از غذا در جریان خون رو خنثی کنن. بیماران گرفتار به دیابت نوع ۲ ممکنه انسولین کافی تولید نکنن و یا مقاومت به انسولین دارا باشن، یعنی بدنشون انسولین تولید می کنه اما نمی تونه به طور موثر ازش استفاده کنه. ثابت شده که بعضی ادویه جات می تونن در درمان و یا کنترل قندخون در افراد دیابتی به درد بخور واقع شن که در زیر به بعضی از اونا اشاره شده.

فلفل

کاپساسین موجود در این ادویه به بهتر شدن کارکرد عروق خونی کمک می کنه و می تونه سطح فشارخون رو طبیعی کنه. این ماده به حفظ جریان خون در سراسر بدن، مخصوصا دستا و پاها که ممکنه به خاطر قندخون بالا دچار مشکل شده باشن، کمک می کنه.کاپساسین یه مسکن موضعی هم می باشه و کرمای شامل کاپساسین درد به وجود اومده به وسیله نوروپاتی دیابتی (علائم عصبی و گزگز) رو آرامش می دهد. این ترکیب دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانیه.

فلفل قرمز باعث افزایش سوخت وساز می شه و سوزوندن انرژی رو ۲ ساعت پس از وعده غذایی سرعت می دهد. این ادویه دارای خواص ضد سرطان هم هست و واسه درمان اون خوبه.در مطالعه ای نشون داده شد، افراد دیابتی که غذای شامل فلفل میل می کنن پس از وعده غذایی به انسولین کمتری واسه کاهش قندخون خود نیاز دارن.

دارچین

دارچین منتهی به افزایش سوخت و ساز قند در درون سلول شده و به کاهش سطوح قندخون کمک می کنه. هم اینکه، دارچین واسه کاهش سطوح کلسترول بالا که مشکل دیگه همراه با دیابته، عالی می باشه. مصرف روزانه دارچین به تنظیم قندخون و هم اینکه قند پلاسما کمک می کنه و واسه کسائی مثل دیابتیا که باید شاخص گلایسمی خود رو کنترل کنن شادی بخش می باشه.دارچین دارای اثرات ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی هم هست و با مقاومت انسولینی مقابله می کنه. مصرف نصف قاشق چایخوری دارچین در روز باعث کاهش قندخون و بهبود کلسترول در بیماران گرفتار به دیابت نوع ۲ می شه. این افراد می تونن.دارچین ادویه ای به درد بخور در درمان پرنوشی و پرادراری به وجود اومده به وسیله افزایش قندخون در دیابت هم حساب می شه. هم اینکه این ادویه باعث کاهش مقاومت به انسولین می شه و پس به کنترل وزن و کاهش خطر مریضیای قلبی کمک می کنه. دارچین علاوه بر کاهش قندخون باعث بهتر شدن سطوح خونی تری گلیسرید، LDL- کلسترول و فشارخون هم می شه.

زردچوبه

این ادویه شامل کورکومین، یه ترکیب فعال با ویژگیای ضد التهابی و آنتی اکسیدانیه و جریان خون رو بهبود می بخشه.

زردچوبه باعث بهتر شدن کارکرد انسولین می شه و هم اینکه در سوخت و ساز کربوهیدرات، پروتئین و چربی دخالت داره.کورکومین موجود در زردچوبه باعث کاهش رسوب پلاکای چربی در دیواره داخلی عروق می شه و از گرفتگی اون جلوگیری کرده و به جریان خون کمک می کنه.کورکومین دارای خواص به درد بخور واسه کارکرد کبد هم می باشه و از پیشرفت دیابت جلوگیری می کنه. تحقیقات نشون دادن، افراد دیابتی که از مکمل کورکومینوئید استفاده می کنن قند خون پایین تر و مقاومت به انسولین کمتری دارن. کورکومینوئید یه ترکیب فعال در زردچوبه س که از راه کاهش اسیدهای چرب سرم و یعنی چربی خون با افزایش اکسیداسیون و مصرف اونا، اثرات ضد دیابتی داره.

مینا عبدالهی ، مهرناز ریاضیان

زیباشـــو دات کام

.

منبع : zibasho.com

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو