ادویه و سبزیجات ضد سرطان را بشناسید | تغذیه سالم

ادویه و سبزیجات ضد سرطان رو بشناسین

چه فردی نجات یافته از سرطان باشین که به دنبال پیشگیری از برگشت بیماریه، یا تنها می خواید بدن خود رو در برابر دچار شدن به سرطان مراقبت کنین، باید حواستون باشه که ترکیبات گیاهی طبیعی ممکنه کمک حال شما باشن.

دنیای پزشکی توانایی ارائه جواب به همه پرسشا رو نداره و مثلا، محققان کالج پزشکی آلبرت انیشتین تازگیا به این نتیجه رسیدن که بیشتر روشای درمانی عادی واسه سرطان پستون – که شامل شیمی درمانی قبل از جراحی می شه – به نظر می رسه خطر گسترش سرطان رو زیاد می کنن.

اما چیجوری می تونیم از خود مراقبت کنیم؟ اصلاحات سبک زندگی، از جمله ورزش، و یه رژیم غذایی سالم پر از میوه ها و سبزیجات قوی ترین مشکلات در برابر سرطان هستن. تحقیقات نشون دادن که بعضی ترکیبات که در ادویه جات یافت می شن دارای قدرت مقابله با سرطان هستن.

زنجبیل گیاه ضد سرطان

ریشه تند زنجبیل شامل موادی مانند جینجرولا، پارادول، و شگاولا هستش. این ترکیبات خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، و ضد عفونی کنندگی ارائه می کنن که به طور موثر با سلولای سرطانی مقابله می کنن.

اثرات ضد سرطانی زنجبیل در تحقیقات بالینی جور واجور روی سرطان روده بزرگ نشون داده شده. آنزیم COX-1 مسئول گسترش التهاب در دستگاه گوارش است. مصرف ریشه زنجبیل در حالت عادی این آنزیم رو کنترل می کنه.

این کاهش التهاب در بدن می تونه به پیشگیری از سرطان و هم اینکه کاهش توانایی مهاجرت سلولای سرطانی موجود کمک کنه.

سیر ضد سرطان

این ادویه محبوب پر از ترکیبات گوگردیه که سیستم ایمنی بدن آدم رو تقویت می کنن و هم اینکه از آنتی اکسیدان هایی استفاده میکرد که از آسیب رادیکالای آزاد پیشگیری می کنن.

اثرات ضد سرطانی سیر به طور خاص واسه درمان سرطان های معده و مری موثره.

یکی از ترکیبات گوگردی موجود در سیر به نام دی آلیل دی سولفید نشون داده که به طور زیادی حضور سلولای سرطانی رو در دیواره داخلی مری کم می کنه. در حضور ترکیبات سیر، سلولای سرطانی ضعیف می شن، قادر به افزایش موثر نیستن، و در آخر طی فرآیندی به نام آپوپتوز (مرگ سلولی) خود رو تخریب می کنن.

زعفران

زعفران دیر وقتیه که واسه بهبود رنگ و مزه غذا استفاده میشن. به واسطه دو ترکیب زیست فعال موجود در زعفران به اسمای کروکین و کروکتین، این ادویه در پزشکی گیاهی سنتی واسه درمان نوعای جورواجور بیماریا هم استفاده میشن.

این ترکیبات دارای تواناییای ضد سرطانی قوی هستن. به طور خاص، اونا نشون دادن که افزایش سلولی رو کنترل کرده و آپوپتوز (مرگ سلولی) رو در سلولای سرطانی تحریک می کنن.

مثلا، سرطان وقتی مرگبار می شه که افزایش کنترل نشده اتفاق می افته، چون سلولا تا وقتی که کل بدن رو یاد بگیرن به افزایش ادامه میدن. تحقیقات نشون دادن که ترکیبات موجود در زعفران تقسیم سلولی رو از جا در آورد می کنن و شانس بیشتری رو واسه ریکاوری کلی جفت و جور می کنن.

هم اینکه، اثرات ترکیب کروکین در پیوند با سرطانای سیستم تولید مثلی زنان مورد مطالعه قرار گرفتن. محققان به این نتیجه رسیدن که کروکین تاثیر زیادی بر سلولای سرطانی تخمدان داره، رشد اونا رو سرکوب کرده و مهاجرت این سلولا رو متوقف می کنه.

فلفل مشکی ادویه ضد سرطان

فلفل مشکی شامل یه ترکیب آلکالوئیدی به نام پیپرینه که خواص ضد تومور داره.

پیپرین در کنترل نوعای جورواجور سلولای سرطانی پروستات موثر عمل می کنه. این ترکیب گیاهی با کنترل چرخه زندگی سلول، کاهش افزایش، و تحریک مرگ سلول سرطانی عمل می کنه.

هم اینکه، پیپرین به طور زیادی در سرکوب رشد هم تومور وابسته به هورمون و هم تومور جداگونه از هورمون خوب عمل می کنه.

رزماری

این گیاه دارویی پر استفاده شامل یه ترکیب طبیعی به نام اسید کارنوزیکه که سلولای سرطانی در بدن رو مجبور به تخریب و نابودی می کنه. هم اینکه، رزماری نشون داده که تاثیر روشای درمانی سنتی تر سرطان رو زیاد می کنه.

به طور خاص، تحقیقات بالینی نشون دادن که دوزهای قوی از عصاره رزماری به طور زیادی اثرات شیمی درمانی در بیماران گرفتار به سرطان پستون رو بهتر کردن.

جمع آوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران

.

منبع : persianpersia.com

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

پاسخی بگذارید

بستن منو